fbpx

30 років тому Україна проголосила незалежність

30 років тому Україна проголосила незалежність

Одночасно з нами в автономне плавання вирушили ще 14 республік колишнього Радянського Союзу. Отримавши суверенітет, кожна країна розпорядилася ним по-своєму.

Вибрала для себе форму правління, валюту, економічний курс і зовнішньополітичні орієнтири 🗺

 

👉🏻 Для одних розпад СРСР став трампліном для входження в європейську сім’ю, іншим – дозволив зберегти на своїй території вікові традиції східних культур.

Ми показували як змінились економічні показники і рівень добробуту громадян в пострадянських країнах:

А як інші аспекти життя?

Подивимось, як змінились показники, що характеризують ситуацію в країнах та ступінь прав та свобод громадян.

Індекс щастя, Happy Planet Index 😜

❗️Незадоволені українці і щасливі узбеки.

Українці виявилися найнещаснішими серед народів пострадянських країн. Наша країна посіла 122 місце в рейтингу.

Найщасливішими виявилися узбеки і росіяни. У глобальному рейтингу щасливих країн вони займають 47 і 49 позиції з 156-ти, які увійшли до дослідження.

Низький рівень суб’єктивної оцінки свого щастя експерти пояснюють високими запитами українців. У нас висока «порівняльна планка». Ми територіально близькі до Європи, і наш орієнтир – рівень життя в країнах Євросоюзу.

Але рівень економічного і соціального розвитку України дуже далекий від рівня ЄС. Тому українці мало задоволені рівнем життя.

Жителі інших пострадянських країн (за винятком країн Балтії) в своїх оцінках на ЄС і інші західні країни орієнтуються менше. Вони більше орієнтовані на Росію або на інші держави колишнього Радянського Союзу.

Розвиток людського потенціалу 📊

❗️Балтія – регіон для розвитку людського потенціалу. В Естонії, Литві та Латвії один з найвищих показників розвитку людського потенціалу.

За ними йдуть Росія і Білорусь. Україна за цим критерієм поступається Казахстану, Грузії та Азербайджану.

Найгірше з людським розвитком – в країнах Середньої Азії та Молдові.

Рівень свободи, Freedom House 🕊
Згідно з рейтингом, країни поділяються на три групи: вільні, із середнім рівнем свободи і невільні.

❗️Вільна Україна, Молдова і країни Балтії.

Україна опинилася в числі лідерів серед пострадянських держав. Однак прибалтійські Естонія, Литва і Латвія все ж мають більш високий результат.

Явні проблеми зі свободою волевиявлення та свободою слова спостерігаються в таких країнах, як Туркменістан, Узбекистан, Азербайджан, Росія і Таджикистан.

Індекс соціального розвитку (Social Progress Index)

У 2020 році Україна в світовому рейтингу за значенням цього індексу посіла 63 місце серед 163 країн зі значенням індексу 73,38. В порівнянні з 2019 роком Україна піднялась на 17 позицій, випередивши Казахстан, Молдову і Росію.

Цей індекс вимірює ступінь забезпечення країнами соціальних та екологічних потреб громадян за 54 індикаторами, згрупованими за 3 напрямками:
➖ задоволення базових людських потреб,
➖ забезпечення основ благополуччя,
➖ забезпечення можливостей для людей (основні права, персональна свобода та свобода вибору).

Важливо, що у рік пандемії Україна покращила свої позиції в цьому глобальному рейтингу, незважаючи на погіршення доступу до необхідних медичних послуг та навантаження на системи охорони здоров’я країн.

Зокрема, високу оцінку Україна отримала у сферах рівного доступу жінок та чоловіків до середньої і вищої освіти, а також участі в політичному житті. Високі у нас показники забезпечення зайнятості вразливих груп, охоплення середньою освітою, доступного мобільного зв’язку.

Але значно гірші результати в порівнянні з іншими країнами маємо в сфері очікуваної тривалості життя після 60 років – ми на 117 місці серед 163 країн. Маємо високі рівні: корупції, викидів парникових газів, смертності, пов’язаної із забрудненням повітря, високу передчасну смертність від неінфекційних хвороб…

Нашій державі потрібно докласти ще багато зусиль, щоб забезпечити гідний добробут громадян.

🌹 Що потрібно робити, щоб жити краще?
Пишіть свої відповіді у коментарях 👇🏻

Поділитись новиною у соціальних мережах

Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on google