fbpx

🌹 Про шлях соціалістів #ГРУШЕВСЬКИЙ

Михайло Грушевський (1866 – 1934) – одна з найпомітніших українських постатей ХХ століття.
☝️Історик, літературознавець, соціолог, публіцист, письменник, політичний, громадський та державний діяч.
Михайло Грушевський – творець української наукової історіографії, автор монументальної 10-ти томної “Історії України-Руси”, яку він писав протягом 38 років!
▫️Він кинув виклик офіційній російській історіографії, яка розглядала історію слов’ян виключно через призму російської великодержавності, в якій не було окремого місця і шляху України. З його точки зору історія України – самобутня та насичена подіями європейського та загальносвітового значення.
▫️Він був Головою Української Центральної Ради, яка під його керівництвом за рік пройшла шлях від обережних гасел за автономію України до проголошення суверенної, ні від кого незалежної Української Народної Республіки в січні 1918 року та прийняття її Конституції уже в квітні 1918 року.
👉🏻 М. Грушевський був соціалістом за світоглядом і підтримував Українську партію соціалістів – революціонерів (УПСР). Ідеологія і програма цієї партії відповідала його власному баченню майбутнього України. Крім того, есери були селянською партією, а селяни складали переважну більшість населення України.
Вперше організаційний з’їзд УПСР було скликано 1907 року, де обговорили питання про створення окремої від російської партії українських соціалістів-революціонерів.
Як всеукраїнська партія оформилася у 1917 році в Києві. Есери ухвалили тимчасову програму, постанову про територіальну автономію України, вирішили домагатися націоналізації землі.
Після гетьманського перевороту у 1918 р. М.Грушевський перейшов на нелегальне становище, займався науковою працею.
У 1919 році, Михайло Грушевський виїжджає за межі України – у Прагу у якості очільника Закордонної Делегації УПСР.
🤷‍♂️Офіційно до складу партії М.Грушевський так і не вступив, але був одним із її ідейних лідерів та протягом усіх цих років очолював Закордонну делегацію партії. На цій посаді він робив усе, щоб Європа дізналася, що таке Україна, Українська Народна Республіка.
Співробітництво М. Грушевського та Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР) почалося ще з 1917 р. і тривало фактично до 1924 р., коли колишній голова Центральної Ради повернувся з еміграції до Радянської України.
Відповідь на те, чому М. Грушевський повернувся до Радянської України, дала його донька Катерина короткою фразою: «Іншої України немає». Є люди, які жити, творити, дихати поза межами своєї рідної землі не можуть.🔥

Поділитись новиною у соціальних мережах

Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on google